Solárko: Rychlé opálení, nebo cesta do pekla?
Solárium: Co to je?
Chcete si dopřát krásné opálení i mimo letní sezónu? Solárium je skvělá volba pro všechny, kdo touží po bronzové pokožce. Jde o speciální kabinu vybavenou UV lampami, které napodobují sluneční paprsky a podporují tvorbu přirozeného kožního pigmentu. V nabídce najdete dva základní typy - buď si můžete pohodlně lehnout do prostorného horizontálního solária, nebo zvolit modernější vertikální variantu, kde se opalujete vestoje. Pamatujte ale, že krásné opálení chce svůj čas a hlavně rozum. Příliš dlouhé nebo časté návštěvy solária mohou vaší pokožce uškodit - od předčasných vrásek až po vážnější zdravotní problémy. Než se vydáte na první opalovací session, zjistěte si, jestli je to pro vás ta správná volba. V případě pochybností se nebojte zeptat svého doktora na názor.
Typy solárií
Chcete si pořídit solárium, ale nejste si jistí, které vybrat? To je naprosto normální, protože možností je opravdu hodně a každé solárium má svoje specifika. Když si vezmeme horizontální solária, ta jsou taková klasika - ležíte si pohodlně na zádech a opálíte se rovnoměrně po celém těle. Vertikální solária jsou zase super pro ty, kdo chtějí rychlejší a výraznější opálení. Stojíte v nich blíž k trubicím a navíc se vám na těle neudělají ty nepěkné otlaky od ležení. Pro náročnější jsou tu pak extra vybavená solária - můžete si dopřát vibrační podložku, příjemnou aromaterapii nebo osvěžující vodní mlhu. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv, hlavně si pohlídejte, že má všechny potřebné certifikáty a nezapomeňte používat správnou opalovací kosmetiku do solária.
UV záření a jeho vliv
UV záření je vlastně taková neviditelná součást slunečních paprsků. Když se bavíme o UV záření, máme na mysli tři typy - UVA, UVB a UVC, přičemž to poslední k nám naštěstí vůbec nedorazí. V solárkách se setkáte hlavně s UVA a UVB zářením, které pronikají do kůže a spouští tvorbu hnědého pigmentu melaninu. Díky tomu pak získáte to vysněné opálení. UVB paprsky jsou ty, co vás dokážou nepříjemně spálit, ale zároveň jsou důležité pro tvorbu vitamínu D v těle. Jenže pozor - ať už chodíte do solárka nebo se opalujete na sluníčku, příliš časté opalování může vaší pokožce pěkně zavařit. Můžete si zadělat na předčasné vrásky, pigmentové skvrny a v nejhorším případě i rakovinu kůže. Proto je fakt důležité nepřehánět to s opalováním v soláriu a dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, která vaši pokožku před UV zářením ochrání.
Rizika umělého opálení
Návštěva solária může znít jako skvělý nápad, ale měli byste vědět, na co se vlastně chystáte. Když si lehnete pod ty zářivky, vaše tělo dostává pořádnou dávku UV záření, které může být pro vaši kůži nebezpečné. Je to stejné jako když se spálíte na sluníčku, jen to máte všechno najednou. Hlavně mladí lidé by si měli dát pozor - čím dřív začnete chodit do solária, tím větší je šance, že si zadělávate na problémy. A není to jen o tom, že vám kůže zestárne rychleji nebo se vám objeví ošklivé pigmentové skvrny. Může to být mnohem horší - třeba rakovina kůže. Hodně lidí si myslí, že opálení ze solária je bezpečnější než ze slunce, ale to je jen takový mýtus. Ve skutečnosti je to úplně jedno - oba způsoby mohou vaší kůži pěkně ublížit. Navíc to může oslabit vaši imunitu a poškodit oči.
Bezpečnost v soláriu
Umělé opalování v soláriu láká spoustu lidí, ale měli bychom myslet na to, že není úplně bez rizika. Když se příliš často vystavujeme UV paprskům - ať už v soláriu nebo na sluníčku - naše kůže rychleji stárne a roste nebezpečí vzniku kožních nádorů. Proto je fakt důležité, než do solárka vůbec půjdeme, zjistit si, jaký máme typ pokožky a podle toho nastavit, jak dlouho a intenzivně se budeme opalovat. Nesmíme zapomenout na speciální brýle, které ochrání naše oči před škodlivým UV zářením. Samozřejmě musíme v soláriu dodržovat hygienu a používat vlastní opalovací přípravky, které jsou přímo určené pro solária. Když budeme k opalování přistupovat s rozumem, můžeme získat krásné opálení bez zbytečných zdravotních komplikací.
Vlastnost | Solárium | Slunce |
---|---|---|
Typ záření | Především UVA záření | UVA i UVB záření |
Riziko spálení | Vyšší při nesprávném použití | Vyšší při nesprávném opalování |
Alternativy solária
Pokud sníte o krásně opálené pokožce, ale nechcete riskovat návštěvu solárka, máte spoustu jiných možností. Třeba samoopalovací přípravky - krémy, spreje nebo pěny - fungují díky látce DHA, která se spojí s vrchní vrstvou kůže a vytvoří příjemný bronzový nádech. Je fakt důležité vybrat správný odstín a pečlivě ho rozetřít, aby výsledek vypadal přirozeně. Hodně lidí si taky oblíbilo profesionální nástřik v salonu, kde vám vyškolená kosmetička naanese jemnou mlhu samoopalovacího přípravku - efekt je vidět hned. A jestli patříte mezi ty, co mají radši svoji přirozenou barvu pleti, není nic jednoduššího než se prostě chránit před sluníčkem - stačí kvalitní opalovací krém, vhodné oblečení a klobouk nebo kšiltovka.
Solárium? To je jako líbat fotku slunce a doufat, že ti dá vitamín D.
Radka Nováková
Mýty o soláriích
O soláriích koluje spousta nepřesných informací a fám. Hodně lidí si myslí, že opalování v soláriu je bezpečnější než na sluníčku, protože si můžou lépe hlídat, jak dlouho tam jsou. Jenže to není úplně tak. V soláriu se můžete spálit stejně snadno, dokonce i rychleji, protože UV paprsky tam bývají silnější než ty přírodní. Taky se často říká, že solárium je skvělé na doplnění vitaminu D. Ve skutečnosti ale stačí být venku na sluníčku čtvrthodinku denně a máte vitaminu D dost. Pokud ho chcete doplňovat soláriem, určitě to nejdřív proberte s doktorem. A jestli vás trápí akné, solárium není řešení. Spíš naopak - umělé opalování může pokožku vysušit a akné ještě zhoršit. Myslete hlavně na svoje zdraví, to je přednější než snaha o opálenou pokožku.
Publikováno: 10. 07. 2025
Kategorie: krása